İlhan KÜÇÜKDAĞ

İlhan KÜÇÜKDAĞ

[email protected]

SAHTE KAHRAMANLAR

02 Eylül 2022 - 18:09 - Güncelleme: 02 Eylül 2022 - 18:10

    1960’larda Haldun TANER’in yazdığı Keşanlı Ali Destanı, çok ilginç bir hikayedir. Bir yanlış anlama neticesinde sıradan bir kişi iken bir anda namlı bir kabadayıya dönüşen ve sonunda kendisi de buna inanan bir adamın hikayesidir. Hikayenin ilginç olan kısmı KEŞANLI ALİ’nin mensubu olduğu gecekondu mahallesi halkının da, işlerine öyle geldiği için bu yalanı kabullenmesidir. İdeolojik olarak benimsemediğimiz bir kalemi olsa da hikaye hakikaten güzel kurgulanmıştır. 
      Hikayeyi geçenlerde yeniden okuma fırsatım oldu. Günümüzde de hem kendisini kahraman olarak gören, hem de hiç haketmediği halde çevresi tarafından zorla kahraman yapılmak istenen kişilerle karşılaşıyoruz. İnsan, fıtratı gereği kendisini, zekasını, dünya hayatındaki başarılarını beğenebilir. Ancak bazı kimselerde bu ego tavan yapmıştır. Dünyanın kendi etrafında döndüğünü zanneden, her şeyin en iyisini bilen, hangi mevzu olursa olsun, o konuda ki en can alıcı düşüncenin kendi fikri olduğuna inanan avanaklar vardır. İşin garip tarafı etrafında bulunan dalkavuklar da, o kimsenin bulunmaz hint kumaşı olduğuna hem kendileri inanırlar, hem de şuradan bir kişi olmaktan öte hiçbir kabiliyeti olmayan birinden kahraman meydana getirme derdine düşerler. 
        Türk siyasi hayatı KEŞANLI ALİ destanlarıyla doludur. Daha geriye gitmeden, cephede kazandığımız misakı milli sınırları içinde yer alan topraklarımızı Lozan antlaşması ile kaybeden, Anadolu insanını açlık ve sefalete mahkum eden İsmet İNÖNÜ’nün bu ülkeyi tek başına en az on beş sene yönetmiş olması ve hala bu ülkede İsmet İNÖNÜ hayranlarının bulunması, bu gerçeği ortaya koymaz mı?
        1960 askeri darbesini yapan birkaç albayın, İzmir de tatilde olan ve hiçbir şeyden haberi dahi olmayan Cemal GÜRSEL’i darbenin başına geçirip, sonra da Cumhurbaşkanı yapmaları tam anlamıyla bir KEŞANLI ALİ hikayesi değil midir. 
        Bu ülkede yıllarca mütedeyyin insanların oylarıyla iktidar olan ve müslümanların lehine olacak hiçbir icraata imza atmayan Süleyman Demirel sahte kahramanları anlatan en güzel örnektir. 
        Bu güne gelirsek Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip ERDOĞAN karşısında girdiği her seçimi kaybeden CHP genel başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU, ülkeyi yönetmek konusunda hiçbir vizyonu, projesi olmamasına rağmen, seçmenin önüne kurtarıcı olarak konulması başka türlü nasıl izah edilebilir. 
        Yine geçmişte içişleri bakanlığı görevinde bulunmuş, FETÖ tarafından vizyona konulduğu net bir şekilde ortada olan Meral Akşener’in sağ seçmenin önüne Recep Tayyip ERDOĞAN’a alternatif olarak konulması, birileri tarafından önü açılan sıradan bir kimsenin nasıl kahraman yapılmak istendiğine verilecek en güzel örneklerden biridir. 
        Son not olarak şunu da ilave etmeliyim ki, her ne kadar sahte kahramanlar, KEŞANLI ALİ’ler çıkarmaya uğraşsalar da, bu milletin içinden her dönemde gerçek kahramanlar çıkacaktır. 
         Selam ve dua ile.

YORUMLAR

  • 0 Yorum